Värdering

Värdering!

Så här går det till när ni skickar in ett värderingsuppdrag

Modernt & enkelt, så vill vi förklara vårt system när det kommer till onlinevärderingen.

Via vårt formulär kan du enkelt skicka in bilder & information om dina objekt.
Kontakta oss om du inte får något svar inom 5 arbetsdagar.
Notera att våra kostnadsfria värderingar gäller föremål som du har för avsikt att sälja på auktion, vet du sedan innan att du inte har för avsikt att sälja föremålet kan vi ändå hjälpa dig att utfärda värderingsintyg mot en löpande timtaxa (Se nedan)

VÄLJ VÄRDERINGSMETOD:

FYLL I VÅRT VÄRDERINGSFORMULÄR NEDAN
Fotografera ditt objekt. Finns de stämplar, signaturer eller etiketter så fotografera gärna även dessa. Det underlättar för en korrekt värdering. Ange även mått och det du vet om objektet så återkommer vi till dig.

Tänker du skicka in flera objekt? Skicka allt i samma förfrågan, namnge gärna bilderna tydligt & numrera textstycket för varje föremål.

Nyhet! Nu kan du även ladda upp dina bilder direkt från din mobiltelefon direkt på vår hemsida.

HEMVÄRDERING
Vi gör självklart även kostnadsfri hemvärdering vid mer omfattande ärenden, kontakta oss & berätta vad du tänkt sälja eller skicka in bilder via detta formulär innan.
Vi servar Umeå, Skellefteå, Lycksele, Örnsköldsvik med omnejd.
Bor du utanför Norrland men vill ändå sälja på Norrlands Auktionsverk? Tveka inte att kontakta oss, vi bjuder ofta på en försäkrad fraktkostnad till auktionshuset.

Kom förbi oss och få dina objekt värderade!
Kom gärna förbi oss på våra utsatta tider för hämtning & lämning i vår lokal på Skolgatan 53, Umeå så utför vi en värdering på plats.
Läs mer på vår kontaktsida.

Vi utför även andra typer av värderingar & rådgivning:
Vi har personal som är förordnad som värderingsmän av Sveriges Handelskamrar, det betyder att vi även kan hjälpa er utfärda opartiska värderingsintyg inför försäkring, Värdering till försäkringsbolag vid stöld & bränder, Rådgivning samt värdering inför bouppteckningar med mera.
För värderingsuppdrag, utfärdande av värderingsintyg samt rådgivning som faller utanför Auktionsverkets ramar debiterar vi en fast avgift på 995:- / timme inkl moms eller fast pris enligt överenskommelse.

Please reload

Obs! När ni valt era bilder i formuläret måste ni trycka på  knappen "Upload"
Om ni inte trycker på den så kommer inte bilderna fram.

Vi utför värdering / Värderingar på bland annat dessa typer av föremål:
Smycken, Guldsmycken, Diamanter, Konstverk, Tavlor, Skulpturer, Bronsskulpturer, Keramik, Porslinsföremål, Möbler, Antika möbler, Danska möbler, Lampor & Belysning, Silverföremål, Sameslöjd & Samearbete, Sameknivar, Handknutna orientaliska mattor, Klockor, Fickur & Armbandsur, Retro, Orientaliska hantverk (Från bland annat Kina, Ryssland, Japan med mera), Glasföremål & Konstglas, Serviser & Servisdelar, Guldmynt, Silvermynt, Kopparmynt & Medaljer, Antika leksaker, Allmoge, Amerikanska bilar, Mopeder, Motorcyklar, Vintage & Fashion,  Fotografier & Fotokonst, Litografier, Träsnitt, Etsningar & övriga grafiska arbeten, Med mera.

Öppettider hämtning, lämning & visning i vår lokal:

Måndag-Tisdag: 10:00-19:00

Onsdag-Torsdag: 10:00-17:00

Vi har utökade öppettider för telefonsupport.
kontakta oss.

Skolgatan 53 (På innergården)
90327 Umeå

Telefon växel: 090-122211

Epost direkt: info@norrlandsauktionsverk.se

  • Facebook Basic Black
  • Black Instagram Icon

© 2023 Norrlands Auktionsverk AB

Registrera dig som kund för att vara med i vårt nyhetsbrev: