Webauktion 2 Maj 2024
Kortast tid kvar
1
Helmer Osslund 1866-1938 Olja på smörpapper
Slutpris40 000 SEK
Värdering30 000 - 40 000 SEK
4
Gunnar Hållander 1915-1980 Olja på duk
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
5
Willie Weberg Olja på duk 1910-1995 Olja på duk
Slutpris5 200 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
7
Arne Olsson 1918-2004 Akryl på pannå 1900-tal
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
9
Bertil Ågren 1930-1995 Emaljmålning
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
10
Fredrik Kassman 1930-1986 Emaljmålning
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
11
Malte Nyberg Tolf 1929-2013 Olja på duk
Slutpris8 600 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
12
Francisco de Zurbarán 1598-1664 Olja på duk (Efter)
Slutpris150 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
13
Bertil Johansson-Bajo 1906-1982 Olja på pannå
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
14
Sigrid Bodén 1920-2012 Olja på pannå
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
15
Torgny Forsberg 1920-1992 Olja på pannå
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
16
Lars Matson 1933-1994 Olja på pannå
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
18
Erkki Tierma 1941-2008 Monotypi
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
20
Arne Olsson 1918-2004 Akryl på duk
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
19
Monica Lorentzon Olja på pannå
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
2
Lars Pirak 1932-2008 Blandteknik på pannå
Slutpris28 000 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
22
Helge Linden 1897-1961 Olja på duk
Slutpris20 000 SEK
Värdering25 000 - 30 000 SEK
24
Max Goldstein 1925-2008 Blandteknik
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
23
John Bauer 1882-1918 Litografi
Slutpris7 200 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
26
Ivar Rönnberg 1912-1986 Olja på pannå
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
25
Carl Magnus Lindqvist 1884-1977 Olja på pannå
Slutpris500 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
28
Barbro K Poggats Blandteknik / Collage
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
29
Olof Lindström 1914-1993 Akvarell på papper
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
30
Lars Pirak 1932-2008 Olja på pannå
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
17
Anton Genberg 1862-1939 Olja på duk
Slutpris12 500 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
32
Sixten Fager 1920-2010 Olja på duk
Slutpris5 200 SEK
Värdering15 000 - 20 000 SEK
33
Fredrik Kassman 1930-1986 Olja på duk
Slutpris100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
31
Lars A Persson Akvarell på papper
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 - 2 500 SEK
34
Bill Olson Blandteknik på papper
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
35
Einar Wallquist 1896-1985 Akvarell på papper
Slutpris950 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
36
Gunnar Wiberg 1894-1969 Olja på duk
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
37
Slutpris3 200 SEK
Värdering15 000 - 20 000 SEK
6
Barbro K Poggats Akryl på duk
Slutpris8 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
38
Martin Ålund Färglitografi
Slutpris200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
27
Barbro K Poggats Olja på duk
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
40
Lisa Johansson 1894-1982 Ullmosaik
Slutpris550 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
42
Lars Pirak 1932-2008 Pastell på papper
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
43
Slutpris7 200 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
44
Barbro K Poggats Olja på duk
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
45
Rudolf "RULLE" Abrahamsson 1911-1986 Olja på pannå
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
46
Gunnar Bergström Olja på duk
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
48
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
49
Barbro K Poggats Olja på duk 2009
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
47
Britta Grude Olja på duk
Slutpris200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
50
Lars Pirak 1932-2008 Färglitografi
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
51
Åke Pettersson-Nåw 1925-2004 Färglitografi
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
52
Linnea Jonsson 1910-1999 Olja på Pannå
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
54
Harriet Ådell Färglitografi
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK