2 Lars Pirak 1932-2008 Blandteknik på pannå

2788a_8dc631b4089bf63_med.jpeg
  • 2788a_8dc631b4089bf63_sm.jpeg
  • 2788b_8dc631b41a5e5ec_sm.jpeg
  • 2788c_8dc631b4285d661_sm.jpeg
  • 2788d_8dc631b437b2027_sm.jpeg
  • 2788e_8dc62b20dda6218_sm.jpeg

Komposition med horninlägg.

Signerad: Lars Pirak och med bomärke

Snidad ram.

Oljemålning på baksidan föreställande en ren.

Daterad a tergo: 1999

Medföljer inramad handskriven text av konstnären med förklaring av verket.

Mått bildyta: 53 x 41 cm

Mått med ram: 66,5 x 56 cm

Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, mindre slitage på ram, inga övriga anmärkningar

Lars Pirak 1932-2008 Mixed technique on panel

Composition with horn inlay.

Signed: Lars Pirak and with house mark

Carved frame.

Oil painting on the back depicting a reindeer.

Dated on verso: 1999

Includes framed handwritten text by the artist explaining the work.

Image area dimensions: 53 x 41 cm

Dimensions with frame: 66,5 x 56 cm

Condition report: Minor age-based wear, minor wear on frame, no other remarks

    Värdering10 000 - 12 000 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK
    *Följerätt tillkommer