1 Eduard Wiiralt 1898-1954 Etsning

1655a_8dc314e7b84f786_med.jpeg
  • 1655a_8dc314e7b84f786_sm.jpeg
  • 1655b_8dc314e7bc0a098_sm.jpeg
  • 1655c_8dc314e7bfa8c3d_sm.jpeg
  • 1655d_8dc314e7c3526c3_sm.jpeg
  • 1655e_8dc314e7c742cb4_sm.jpeg
  • 1655f_8dc314e7ca0966c_sm.jpeg

Reclining tiger / Lamav tiiger. Mjukgrundsetsning & torrnål. Signerad med blyerts. Numrerad: 120/200 Litteratur: Kangilaski 85. Daterad: 1937 (1950) III état av III (med katten uppe i vänstra hörnet) Mått bildyta: 38 x 30 cm Mått inklusive ram: 65 x 54 cm

Konditionsrapport: Något gulnat papper i nedre marginalerna, Mindre slitage på ram, Inga övriga anmärkningar.

Eduard Wiiralt 1898-1954 Etching Reclining tiger / Lamav tiiger. Soft ground etching & drypoint. Signed with pencil. Numbered: 120/200 Literature: Kangilaski 85. Dated: 1937 (1950) III état of III (with the cat up in the left corner) Image area dimensions: 38 x 30 cm Dimensions including frame: 65 x 54 cm Condition report: Slightly yellowed paper in the lower margins, Minor wear on frame, No other remarks.

  • Skick:Begagnat

Värdering50 000 - 60 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)80 SEK
*Följerätt tillkommer