25 Bertil Vallien Skulptur Kosta Boda Unikt prov 1900-tal

2908a_8dc53c4c8a1faf1_med.jpeg
  • 2908a_8dc53c4c8a1faf1_sm.jpeg
  • 2908b_8dc53c4ca82dc21_sm.jpeg
  • 2908c_8dc53c4cc4e3b6c_sm.jpeg
  • 2908d_8dc53c4cd9b1df4_sm.jpeg
  • 2908e_8dc53c4cfec5e3c_sm.jpeg
  • 2908f_8dc53c4d12850ae_sm.jpeg
  • 2908g_8dc53c4d26ed8f3_sm.jpeg
  • 2908h_8dc53c4d3a90a3f_sm.jpeg
  • 2908i_8dc53c4d4e0aa35_sm.jpeg

Glaskonstnär född 1938

Skulptur i form utav huvud med ingjutet ansikte i polykroma färger.

Signerad: B Vallien Prov

Höjd: 19 cm.

Totalhöjd inkl sockel: 40 cm.

Totalvikt: 9050 gr.

Konditionsrapport: Eventuell tillverkningsdefekt. Sockel med slitage, Inga övriga anmärkningar.

Glass artist born in 1938

Bertil Vallien Sculpture Kosta Boda Unique specimen 1900s

Sculpture in the form of a head with an inlaid face in polychrome colours.

Signed: B Vallien Prov

Height: 19 cm.

Total height including plinth: 40 cm.

Total weight: 9050 gr.

Condition report: Possible manufacturing defect. Base with scratches. No other remarks.

  • Skick:Begagnat

Värdering15 000 - 20 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)80 SEK
*Följerätt tillkommer