8 Bengt Lindström Skulptur "Gud" Glas 1900-tal

2965a_8dc576b538e7353_med.jpeg
  • 2965a_8dc576b538e7353_sm.jpeg
  • 2965d_8dc576b5712a4dc_sm.jpeg
  • 2965e_8dc576b583b29b8_sm.jpeg
  • 2965f_8dc576b5962b501_sm.jpeg
  • 2965g_8dc576b5a987586_sm.jpeg
  • 2965i_8dc576b5cdf8621_sm.jpeg

Bengt Lindström 1925-2008

Skulptur tillverkad av glas med polykrom påklippt dekor föreställande ett ansikte av en gud.

Ståendes på ställning av svartlackerad metall.

Tillverkad av: Berengo, Murano (Italien)

Signerad: Lindstrom

E.A / Épreuve d'artiste.

Höjd inkl ställning: 58 cm

Yttermått skulptur: 45 x 30 cm

Total vikt: 18,5 kg

Konditionsrapport: Slitage & färgsläpp på ställning, Mindre obetydliga repor, inga övriga anmärkningar.

Bengt Lindström 1925-2008 Sculpture "God" Glass from the 20th century

Sculpture made of glass with polychrome trimmed decor depicting a face of a god.

Standing on base made of black-lacquered metal.

Manufactured by: Berengo, Murano (Italy)

Signed: Lindstrom

E.A / Épreuve d'artiste.

Height incl. Stand: 58 cm

Outer dimension sculpture: 45 x 30 cm

Total weight: 18.5 kg

Condition: Wear & color loss on stand, Minor insignificant scratches, no other remarks.

    Värdering30 000 - 40 000 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK
    *Följerätt tillkommer