43 Bengt Edenfalk 1924-2016 Vas Thalatta Skruf 1900-tal

2896a_8dc53c37d879c22_med.jpeg
  • 2896a_8dc53c37d879c22_sm.jpeg
  • 2896b_8dc53c37e990ba4_sm.jpeg
  • 2896c_8dc53c37fadcbd1_sm.jpeg
  • 2896d_8dc53c380fc9799_sm.jpeg
  • 2896e_8dc53c3820a1ac9_sm.jpeg
  • 2896f_8dc53c3832043b0_sm.jpeg

Vas i blå färg tillverkad i thalattateknik.

Signerad: Edenfalk Bengt Thalatta

Höjd: 18 cm

Diameter: 15 cm

Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage och repor, mindre nagg på fotring. Inga övriga anmärkningar.

Bengt Edenfalk 1924-2016 Vase Thalatta Skruf 20th-Century

Vase in blue color made in thalatta technique.

Signed: Edenfalk Bengt Thalatta

Height: 18 cm

Diameter: 15 cm

Condition report: Minor age-based wear and scratches, minor loss on foot ring. No other remarks.

  • Skick:Begagnat

Värdering1 500 - 2 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)80 SEK
*Följerätt tillkommer